3. havalimanı İstanbul için son derece önemli bir proje olmasına rağmen temelleri atıldığından beri sürekli bir tartışma konusu olmuştur. 3. Havalimanının yapılış amacı aktarma merkezi olan İstanbul ilindeki diğer havalimanlarının yoğunluğunun azaltılmasıdır. Buna paralel olarak yapımına başlanan ve neredeyse yarısı tamamlanan 3. Havalimanı tamamen bittiğinde ve kullanıma açıldığında senelik 150 milyon yolcu kapasitesiyle hizmet verecektir. 3. Havalimanı iki etapta sonuçlanacaktır. İlk etap 2017 yılında bitecek ve havalimanı kullanıma açılacaktır. Fakat havalimanı kullanıma açılsa da kalan çalışmalara devam edilecektir. Havalimanının tam olarak hizmete girmesi ise 2018 senesini bulacaktır. 2018 senesi ve sonrasında havalimanının yaklaşık 150 milyon yolcu kapasitesi olması beklenmektedir.

3. Havalimanı Hazır mı?

Havalimanları yapımı en zor olan yerlerdendir. Ülkemizin en büyük ili olan İstanbul’da yapılan havalimanı 3. Havalimanı olarak bilinmektedir. Bunun sebebi havalimanının henüz isminin belli olmamasıdır. Her ne kadar havalimanının adının Recep Tayyip Erdoğan olacağı gibi tahminlerde bulunulsa da henüz net bir sonuç ortada yoktur. 3. Havalimanı ülkemizin en büyük havalimanı olacak ve senelik 150 milyon yolcu kapasitesine sahip olacaktır. Havalimanının yapımına 2014 senesini Haziran ayında başlanmıştır. Havalimanının kullanıma açılacak ilk etabı 2017 senesinde tamamlanacaktır. Tamamen kullanılır hale gelmesi ise 2018 senesini bulacaktır. Her ne kadar sürekli bir tartışma konusu olsa da, 3. Havalimanı ülkemiz için son derece önemli bir projedir.

3. Havalimanı Son Durum

Yapımına son hızla devam edilen 3. Havalimanı henüz tamamlanmamıştır. Havaalanı projelere göre iki etapta tamamlanacaktır. Birinci etap 2017 senesinde, ikinci etap ise 2018 senesinde sonuçlanacaktır. İlk etap tamamlandığında havaalanının bir kısmı kullanılacaktır. Fakat projenin tamamlanması ve havaalanının tamamen faal duruma geçmesi için 2018 senesine kadar beklemek gerekecektir. 3. Havalimanı ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük havalimanı olacaktır. Bu nedenle 3. Havalimanı projesi ülkemiz adına son derece kıymetli ve önemli olan bir projedir. Havalimanı tamamlandığında senelik 150 milyon yolcu kapasitesi olacaktır ve bu da neredeyse bir dünya rekoruna eş değerdir. Merak edilen diğer bir konuda 3.havalimanı adı ne olacak sorusudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir