anadolujet-sss

Anadolu Jet firması hasta ve engelli yolcuları için kolaylaştıran ve yardımcı olan politikalar izler. Buna paralel olarak hasta ve engelli olan yolculara check-in işlemi sonucunda uçağa binene kadar refakatçi hizmeti vardır. Engelli yolcular uçuş halinde de ihtiyaçları olması durumunda personelden destek isteyebilirler. Bu hizmet için ekstra bir ücret ya da hizmet bedeli alınmaz. Görme engelli yolcular uçağa refakatçisiz de binebilirler. Uçağa binene kadar ve yolculuk esnasında bu yolculara firma personeli destek verirler. Görme engelli yolcu uçağa refakatçi köpeği ile de binebilir. Köpek için rezervasyon yaptırması ya da ekstra para ödemesi de gerekmez. Anadolu Jet firması hasta ve yaşlı yolcular için de ek hizmetler sunmuştur. Buna paralel olarak nasıl hareket edeceğini bilmeyen yaşlı yolcular için personeller yol gösterirler. Hasta yolculara yönelik ise check-in işleminden sonra refakatçi desteği vardır. Bu sayede hasta yolcunun yanında herhangi bir arkadaşı ya da akrabası olmasa bile personel uçağa binişi esnasında yolcuya yardımcı olur.

Hasta ve Engelli Yolcu

Yolcularımızın işlemlerinin zamanında tamamlanabilmesi için iç hat uçuşlarınızda en az 1 saat, dış hat uçuşlarınızda en az 2 saat önce hava limanında bulunmanızı öneririz.

Hasta Yolcularımız:

 • Meydan doktoru veya tedavisini yürüten doktorundan “Uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” raporu alan hasta yolcularımız Anadolu Jet seferlerinde seyahat edebilirler.
 • On günden eski olamayan bu rapor İngilizce veya Türkçe yazılmış olmalıdır.
 • Uçakta bakıma muhtaç durumdaki hasta yolcular refakatçileri ile beraber uçarlar.

Görme ve Duyma Engelli Yolcularımız:

 • Görme ve duyma engelli yolcularımızdan sağlık raporu istenmez, refakatçisiz seyahat edebilirler. Ancak hem görme hem de duyma engelli yolcu refakatsiz seyahat edemez.
 • Rehber köpekler, rezervasyon yapılarak ücretsiz olarak kabin içine kabul edilirler. Yolculara refakat etmekte olan yardımcı köpekler kabine kafessiz alınır. Köpeğin temiz, ağzı bağlı olması ve sahibinin ayakları dibinde oturması gereklidir. Uçağa kabul edilen rehber hayvanın geçerli sağlık belgesi, kimlik belgesi, aşı kağıdı ya da gideceği ülkenin kuralları gereği gereken evrakı tam ve eksiksiz olmalıdır.

Hareket Kabiliyeti Kısıtlı Yolcularımız:

 • Engelli yolculardan rapor istenmez, ancak kendi başlarına ihtiyaçlarını gideremeyecek ve gerektiğinde uçaktan tahliyesini yine kendi başına yapamayacak durumdaki engelli yolcuların refakatçisi olmadan seyahatlerine izin verilmez.
 • Sedye talebi için uçuş saatinden 24 saat öncesinde rezervasyon yapılması gerekmektedir. 24 saatten az süre kalmış uçuşlar için rezervasyon ünitelerimizden bilgi alabilirsiniz.

Not: Kabin ekibi uçuş sırasında nefes cihazları, yemek, ilaç takibi ve tuvalet ihtiyaçları konusunda maalesef size yardımcı olamazlar. Ancak tuvalet ihtiyacı için kapıya gidiş ve gelişlerinizde yardımcı olabilirler.

Kimler Kabul Edilmez?

 • Uçuş sırasında elektrikli veya hava basınçlı aletleri kullanma zorunluluğu olan yolcular,  (AnadoluJet tarafından temin edilen oksijen tüpü ve taşınabilir solunum cihazları hariç)
 • Uçak kapı kapatmadan önce astım krizi geçiren yolcular,
 • İlk 48 saatinin içindeki yeni doğmuş bebekler,
 • Bulaşıcı hastalığa sahip yolcular bulaşıcı dönemde hiç bir şekilde uçuşa kabul edilmezler.
 • ucak-bileti-sorgulama-sitesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir